Polary firmowe logo

Odzież robocza - oferta

Na co zwracać uwagę przy zakupie odzieży roboczej dla pracowników?

oferta odzieży roboczej zdjęcie

👷🏽‍♀️Odzież roboczą dla pracowników projektuje się specjalnie po to, aby zapewniała ona nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo w różnych środowiskach pracy. Czym się kierować przy jej wyborze? Na jakie normy zwracać uwagę? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Odzież robocza i odzież ochronna dla pracowników – co je wyróżnia i czym się różnią?

👉ODZIEŻ ROBOCZA ma za zadanie zapewnienie komfortu w pracy oraz dodatkowo może chronić pracownika przed różnymi niekorzystnymi czynnikami w środowisku pracy – mowa tutaj przede wszystkim o niesprzyjających warunkach pogodowych. Zadaniem 👉ODZIEŻY OCHRONNEJ jest natomiast ochrona przed urazami czy też niebezpieczeństwami wynikającymi np. z kontaktu z toksycznymi substancjami chemicznymi. ❗️Odzież ochronna powinna zapewniać bezpieczeństwo w miejscu pracy, natomiast odzież robocza ma chronić przed zabrudzeniami zapewnić komfort pracy np. na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych.

Inne funkcje, które może spełniać odzież robocza dla pracowników, to także:

 • zapewnienie widoczności po zmroku, np. podczas pracy przy nieoświetlonych drogach;
 • zapewnienie komfortu cieplnego podczas pracy wykonywanej na świeżym powietrzu.

Samo jednak zapewnienie producenta, że dany rodzaj odzieży pracowniczej chroni doskonale przed zagrożeniami w miejscu pracy, nie wystarczy. Ubrania dla pracowników powinny bowiem spełniać określone normy.

Odzież robocza – jakie normy musi spełniać?

Najważniejszą normą, jeśli chodzi o ubrania robocze, jest PN-P-84525:1998. Odzież, która spełnia tę normę, jest przeznaczona dla pracowników, została wykonana z wytrzymałych materiałów i zapewnia podstawową ochronę.

Druga ważna norma to PN-EN ISO 13688:2013-12 (dawniej PN-EN 340:2006). Jeśli ubranie robocze spełnia tę normę, nadaje się ono do wykonywania obowiązków zawodowych w bardzo trudnych warunkach. Przykładem odzieży roboczej z oferty P.P.U.H. „Ultrek”, która jest zgodna z normą PN-EN ISO 13688:2013-12, jest kurtka robocza odblaskowa nr 2 wykonana z wodoodpornego poliestru. Dzięki taśmom odblaskowym ubranie robocze zapewnia wysoką widoczność po zmroku, a dodatkowo jest ono nieprzemakalne i wiatroszczelne, co sprawdzi się idealnie w przypadku prac wykonywanych w deszczu lub wilgoci.

Odzież robocza o intensywnej widzialności jest oznaczana normą EN ISO 20471. Takie ubrania robocze zapewniają bezpieczeństwo, gdy prace są prowadzone w ciemności, w pobliżu ruchu drogowego, dźwigów lub innych pojazdów mechanicznych. Przykładem odzieży dla pracowników, która jest zgodna z tą normą, są odblaskowa bluza robocza softshell nr 3. Ich fluorescencyjny materiał jest wodoodporny i wiatroodporny, a jednocześnie oddychający, wyposażono go także w dodatkowe odblaskowe pasy odbijające światło. Nasze bluzy robocze sprawdzą się bardzo dobrze w takich branżach, jak np.: budowlana, energetyczna, geodezyjna czy też transportowa.

Odzież robocza dla pracowników – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu odzieży roboczej, poza ważnymi normami? Bardzo istotne jest, aby:

 • dopasować ubrania robocze do płci oraz rozmiaru danego pracownika – w P.P.U.H. „Ultrek” większość ubrań dla pracowników jest dostępna w rozmiarówce od XS do 4XL, dzięki czemu można łatwo dobrać odpowiednią odzież. Na rozmiar należy zwrócić uwagę w szczególności wtedy, gdy pracownik pracuje przy maszynach. Strój roboczy nie może być zbyt luźny, ponieważ może to zwiększyć ryzyko niebezpiecznych wypadków. Odzież nie powinna być także zbyt obcisła, ponieważ ograniczona swoboda ruchów może wpłynąć negatywnie na efektywność w pracy;
 • dopasować gramaturę odzieży roboczej do rodzaju wykonywanych obowiązków oraz warunków pracy – materiały o większej gramaturze są cieplejsze. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych sprawdzają się doskonale np. bluzy typu softshell o gramaturze wynoszącej pomiędzy 300-360 g/m²;
 • wybierać odzież roboczą, która jest łatwa w pielęgnacji, np. można ją prać w pralce, w temperaturze do 40°C, suszyć oraz prasować po oddzieleniu od stopy żelazka wilgotną tkaniną. W szczególności ubrania robocze zawierające elementy odblaskowe wymagają sprawdzenia zaleceń producenta odnośnie pielęgnacji. Mogą one być wrażliwe na wysokie temperatury, nie tylko podczas prania, ale i suszenia, dlatego zwykle zalecane jest, aby tego typu odzież suszyć na powietrzu lub w suszarce bębnowej;
 • wybierać ubrania robocze, które oferują różne udogodnienia, np. dwie kieszenie z przodu na zamek, kieszenie boczne na narzędzia, ocieplona podszewka, odpinany kaptur, uchwyt na klucze w kieszeni czy też regulacja dolnej części za pomocą elastycznego sznurka.

Bardzo istotny jest materiał wykonania odzieży roboczej. Dla pracowników wybierajmy ubrania wykonane z materiałów wysokiej jakości: poliestru, softshellu, mieszanki poliestru i wysokogatunkowej bawełny czy też mikro polaru. Jako materiał na ubranie dla pracowników świetnie sprawdza się doskonale grupa dzianin Polartec®. P.P.U.H. „Ultrek” jest licencjonowanym producentem polarów wykonanych z tej zaawansowanej technologicznie dzianiny o wszechstronnym zastosowaniu.

Ostatnią nie mniej ważną kwestią jest kolor i wzór odzieży roboczej. Warto je dopasować do branży i charakteru pracy. Przykładowo w przemyśle technologicznym najczęściej wybierane są bluzy robocze i kurtki robocze w kolorze pomarańczowym, tymczasem w przemyśle energetycznym stawia się zwykle na kolor żółty. Branża budowlana, z uwagi na wysokie ryzyko zabrudzeń, często sięga po odzież roboczą w kolorze ciemnoszarym lub czarnym, natomiast w rolnictwie przeważają kolory nawiązujące do natury, takie jak np. zielony czy niebieski.

Ubrania robocze mogą pełnić funkcje reklamowe

Na koniec kilka słów na temat pewnej funkcji odzieży roboczej, która nie przychodzi na myśl od razu. Zamawiając ubrania robocze dla pracowników możemy skorzystać z usługi wyhaftowania lub nadrukowania na odzieży logotypu firmy. Takie rozwiązanie niesie szereg korzyści:

 • pozwala na promowanie marki w sposób subtelny, a jednocześnie skuteczny;
 • tworzy spójny i profesjonalny wizerunek firmy, ponieważ cały zespół ma na sobie identyczną odzież roboczą z logo;
 • ułatwia potencjalnym klientom zidentyfikowanie pracowników na dużym terenie, co wpływa na wzrost zaufania wobec firmy;
 • ułatwia pracownikom identyfikację kolegów z tego samego działu;
 • zwiększa widoczność firmy w sytuacji, gdy pracownicy używają odzieży roboczej podczas pracy w terenie;
 • zwiększa zaangażowanie pracowników, którzy noszą na sobie barwy firmy, w której pracują, zatem poprzez swoje zachowanie niejako reprezentują przedsiębiorstwo

Odzież robocza z logotypami może być również wykorzystywana jako praktyczne prezenty dla pracowników i ich rodzin, stałych klientów czy partnerów biznesowych. Takie podarowane ubrania robocze z pewnością odnajdą zastosowanie także poza środowiskiem pracy, np. podczas prac ogrodniczych przy domu lub na działce.

Zaufali nam

P.P.U.H. Ultrek
Urszula Łomnicka-Bołoz
Łomnica Zdrój 404
33-350 Piwniczna - Zdrój

NIP: 734-119-36-01
REGON: 490119980

tel.: 502 468 561
tel.: 18 446 40 15
fax: 18 446 40 15

Copyright $copy; Polary z nadrukiem | Polary z haftem | Polary z logo firmy| Bluzy firmowe

Zadzwoń: +48 502 468 561